Kdy byla vyšlechtěna border kolie: Historie plemene
|

Kdy byla vyšlechtěna border kolie: Historie plemene

Border kolie je jedno z nejvíce inteligentních a všestranných plemen psů na světě. Ale jak vlastně vzniklo toto úžasné plemeno? V tomto článku se podíváme na historii vyšlechtění border kolie a jak dospěla k tomu, že je dnes tak populární po celém světě. Připravte se na fascinující cestu do minulosti tohoto skvělého čtyřnohého přítele!

Historie původu border kolie

Border kolie jsou plemeno psů, které bylo vyšlechtěno s účelem pastevectví, a to především v hraničních oblastech Skotska a Anglie. Jejich historie sahá až do 18. století, kdy byly vyšlechtěny pro svou inteligenci, odvahu a schopnost pracovat dlouhé hodiny v náročných podmínkách. Border kolie jsou známé svou oddaností svému majiteli a schopností rychle se učit nové dovednosti.

Tito psi byli původně chováni pro pastevectví ovcí, a to díky svému instinktu a schopnosti herdovat stáda. Dnes jsou však populární nejen jako pastevci, ale i jako společníci a sportovní psi v různých disciplínách, jako je agility nebo obedience. Jejich unikátní vzhled a temperament je dělá oblíbenými po celém světě.

Border kolie jsou považovány za jedno z nejchytřejších plemen psů a vykazují vysokou úroveň energie a posedlost prací. Je důležité brát v úvahu jejich potřeby a zajistit jim dostatek fyzické i duševní stimulace. S odpovídajícím výcvikem a péčí se z border kolie stanou věrní a oddaní společníci pro celou rodinu.
Vývoj plemene od počátků po současnost

Vývoj plemene od počátků po současnost

Border kolie je plemeno psa, které má bohatou historii sahající až do 19. století. Tito psi byli původně vyšlechtěni na hranicích Skotska a Anglie a byli využíváni pro svou inteligenci, energii a schopnost pracovat s dobytkem.

První zmínky o border kolii se objevují kolem roku 1915, kdy byl standard plemene poprvé stanoven. Od té doby se border kolie staly oblíbenými psy pro různé účely, jako je pastevectví, agility, obedience nebo canisterapie.

Díky svým vlastnostem a schopnostem se border kolie postupně rozšířily po celém světě a dnes patří mezi jedny z nejoblíbenějších plemen psů. Jejich vývoj od počátků až do současnosti ukazuje, jak unikátní a multifunkční psi border kolie jsou.

Charakteristické vlastnosti border kolie

Charakteristické vlastnosti border kolie

Border kolie jsou jedineční psi s mnoha charakteristickými vlastnostmi, které je činí oblíbenými pracovními a společenskými společníky. Jejich historie sahá až do 19. století, kdy byly vyšlechtěny jako pastevecký pes na hranicích Skotska a Anglie. Tito psi byli původně využíváni k pasení stáda ovcí a k ochraně majetku svého pána.

:

 • Vysoká inteligence: Border kolie jsou jedny z nejchytřejších psů na světě a jsou schopny se naučit nové úkoly velmi rychle.
 • Energický temperament: Tito psi mají velké množství energie a potřebují denní fyzickou i duševní stimulaci, aby byli šťastní a zdraví.
 • Oddanost a loajalita: Border kolie jsou velmi oddaní svému majiteli a jsou ochotní udělat cokoliv pro jeho potěšení.
  Kdy a jak vyšlechtění ovlivnilo chov plemene

  Kdy a jak vyšlechtění ovlivnilo chov plemene

  Plemeno border kolie bylo vyšlechtěno v 19. století ve Velké Británii za účelem vytvoření inteligentního a pracovitého ovčáckého psa. Tito psi byli využíváni především k pasení ovcí na hraničních oblastech Skotska a Anglie. Díky svému vynikajícímu instinktu, rychlosti a obratnosti se border kolie brzy stali nepostradatelnými pomocníky pastevců.

  Vyšlechtění plemene mělo významný vliv na chov a vývoj border kolie. Díky selektivnímu křížení a pečlivému výběru jedinců se podařilo získat psy s vynikajícími pracovními vlastnostmi, které se dodnes udržují a rozšiřují. Border kolie se stali oblíbenými ovčáckými psy po celém světě a jsou využíváni nejen k pasení ovcí, ale i jako asistenční, sportovní a společenští psi.

  Závěrečné myšlenky

  Doufáme, že vám tento článek přinesl zajímavé informace o historii plemene border kolie. Toto inteligentní a energické plemeno má bohatou a fascinující minulost, která se promítá i do současnosti. Pokud máte zájem o další zajímavosti ze světa psů, sledujte náš web nebo se podělte o své zkušenosti s border koliemi v komentářích. Děkujeme za vaši pozornost a těšíme se na další setkání!
  Kdy byla vyšlechtěna border kolie: Historie plemene

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *